Pillars of St. Mark’s

Below are the five divisions—called pillars—of lay-led programs at St. Mark’s followed by a list of satellite programs.

Co-Directors: Mary De Nys and TBD
Vestry Liaison: Stephanie Deutsch
Treasurer: Michael Knipe
Laying On of Hands Coordinator: Barbara Nelson
Sound System & Lights: David Deutsch
Head Verger: David Deutsch
Morning Vergers: Loretta Veney, Josie Jordan, Jan Lipscomb, Michael Knipe
5 p.m. Vergers: Jim Ashley, Katherine Anderson, Martha Huizenga, Isabelle Cross, Jennifer Cate
Volunteer Coordinators:
Acolytes: Deanna Garner (9), Michael Knipe (11:15)
Altar Guild: Gretchen Wilson (9), Joan Schindel (11:15)
Door Greeters (Beadles): Shay Waye (9), Mary Ellison (11:15)
Bread and Wine: Joe Tarantolo (9), Cecilie & Bill Jones (11:15)
Lay Servers: Karen Getman (9), Linda Huntington (11:15)
Readers: Jim Steed (9), Jim Steed (11:15)
Newcomer Greeters: Katherine Anderson (9), Katherine Anderson (11:15)

Co-Directors: Jane Sherman and Don Ellison
Treasurer: Joe Calizo
Vestry Liaison:
Supervisors: Kitty Donnelly, Martha Connor-Donnelly
Catechesis Program: Kris Humphrey
Safeguarding God’s Children: Caroline McReynolds-Adams
Sunday School Registration: To register your child, please contact Caroline McReynolds-Adams.

Chair and Treasurer: Christopher Herman
Vestry Liaison: Tracy Councill

Co-Chairs and Treasurer: Nancy Yanish and Brandon Knight
Vestry Liaison: Doug Jackson
Caregivers: To be run by the clergy and a small group of lay leadership; coming soon!
Caregivers Support Group: Pamela Blumgart
College of Crustaceans: Jim Steed
Film Club: Alicia Ruble
Lambda Lions: Keith Krueger
Archives and Parish History Committee: Mary Cooper, Kenn Allen, Doris Muller-Burton, Cecilia Monahan, co-chairs
Pub Stewards: Doug Jackson, Jack Burton, Jim Steed
Reading Group: Linda Ewald
Third Agers: Don Gangloff
Inclusivity Working Group: Katherine Anderson
Dozier Library: Peter Hawley

Co-Chairs: Courtney Lord, Liz Okeke-VonBatten
Vestry Liaison: Jim Brooks
Officers: Dan Ramish, Secretary; Jane Rutherford, Treasurer
Programs:

Local Outreach

Church of the Epiphany Welcome Table: Michael Knipe
Green Lions: Pamela Blumgart, Christina Herman
Lenten Mite Box Campaign: The Outreach Board
Salvation Army Grate Patrol: Donna Sabino, Erika Lehman, Edna Boone
Samaritan Ministry Food Baskets: Gretchen Willson, David Willson, Bill Flanders
Soup Kitchen Outreach Programs: Jack Richards, Alix Pereira
Sunday Suppers: Lisa Ramish, Dan Ramish
St. Mark’s Shelter Ministry: Susan Sedgewick, Marlan Green
Newtown Vigil for Victims of Gun Violence: Michael Knipe, Stewart Andrews

International Outreach

Honduras Committee: Collie Agle, Betsy Agle, Jennifer Dalzell
Mid-East Working Group: Maureen Shea, Mandy Paust

St. Mark’s Dance Studio: Rosie Brooks, Director
St. Mark’s Meditation Center: Collie Agle
St. Mark’s Music Studio: Jeff Kempskie, Director of Music (202-543-0053 x303)
Voice Lessons: Annie Simon, Adam Caughey
Piano Lessons: Stephanie Ng, Jeff Kempskie
St. Mark’s Players: Margaret Chapman, President
St. Mark’s Yoga Studio: Christine Brahmi Romero, Director (202-544-6356)